Quercetin – Kvercetin účinná látka voči COVID-19

Čo je to Quercetin?

Quercetin je rastlinný flavonol z flavonoidnej skupiny polyfenolov. Quercetin je prírodnou látkou s protizápalovými účinkami, ktorá je prirodzene zastúpená vo viacerých rastlinách, v mnohých druhoch zeleniny, ovocia, listov, semien či obilnín. Quercetin sa zaraďuje medzi flavonoidy s vysokými antioxidačnými schopnosťami. Pôsobí protizápalovo, má antivirotické, antioxidačné, antifibrotické i prebiotické pôsobenie a podporuje imunitu. Quercetin je ionofórom zinku čiže viaže zinok v plazme a umožňuje jeho prenos do buniek.

Kvercetin sa v menšom množstve nachádza napríklad v paradajkách, kučeravom keli, kapary, ligurčeku, čučoriedkach či v dubovej kôre a mnohých iných. Pomenovanie Quercetin zároveň vychádza z latinského slova quercetum, ktorý označuje dubový háj. V období pandémie COVID-19 je tak viac než vhodné konzumovať potraviny s jeho obsahom, ako i čistý Quercetin a Taxifolin ako výživové doplnky pre podporu imunity.

Ako pôsobí Quercetin?

Quercetin je doplňujúcou látkou so synergickým aspektom k Taxifolinu. Quercetin výrazne zvyšuje účinnosť Taxifolinu, čím sa zlepšuje i inhibícia množenia vírusu. Kvercetin je silným antioxidantom a až tri krát silnejší než vitamín C. Quercetin a dihydroquercetin čiže Taxifolin sú odporúčane v smernici I-MASK určenej na profylaxiu a včasnú liečbu koronavírusu.

Quercetin a Taxifolinu sa nachádzajú tiež v odporúčaniach American College of Allergy, Asthma & Immunology o používaní vitamínov a výživových doplnkov pri šírení vírusu COVID-19 a sú publikované i v odporúčaniach Slovenskej spoločnosti pre alergiológiu a imunológiu v súvislosti s možnosťami profylaxie a liečby ochorenia COVID-19.

MÁTE OTÁZKY?

Radi Vám ich zodpoveieme

Zlepšenie imunitného systému vďaka Quercetinu

Quercetin ako účinný antioxidant má viacero priaznivých účinkov na ľudský organizmus, jedným z nich je i blokovanie vzniku zápalu. Vznik zápalov hrá nepriaznivú úlohu i pri ochorení COVID-19. Napadnutie organizmu vírusom je veľmi nebezpečné a v boji voči nemu je dôležitá práve dobrá imunita organizmu, zastavenie zápalov i ochrana buniek pred poškodením.

Vírus COVID -19 najčastejšie poškodzuje pľúca, ale i obličky a iné orgány a dokáže spôsobiť ich zlyhanie. Jednou z hlavných príčin ťažšieho priebehu a rizika úmrtia pacientov s kovidom je i nadmerná zápalová reakcia organizmu, ktorú pomáha Quercetin blokovať. Quercetin je vhodný pre bežnú populáciu i rizikové skupiny, či pre ľudí vystavených možnosti kovidovej infekcie.